statyw mikrofonowy prosty, statyw mikrofonowy, statywy mikrofonowe, statyw malowany proszkowo, statyw z wysięgnikiem

Statyw do mikrofonu – jaki wybrać ? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Statyw do mikrofonu to nieodłączny element każdego studia nagraniowego, sceny koncertowej czy domowego zestawu do nagrywania. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie stabilnego i bezpiecznego umieszczenia mikrofonu w odpowiednim miejscu, co jest kluczowe dla uzyskania optymalnej jakości dźwięku. Wybór odpowiedniego statywu do mikrofonu może wydawać się prostym zadaniem, ale istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

Historia i charakterystyka statywów do mikrofonów

Statyw mikrofonowy to wolnostojący uchwyt dla mikrofonu. Pozwala on na umieszczenie mikrofonu w studiu, na scenie lub na planie bez konieczności trzymania go przez osobę. Najprostszy statyw do mikrofonu to statyw prosty. Używa on okrągłej, metalowej podstawy w kształcie kopuły lub podstawy trójnożnej, do której jest wkręcany słupek do montażu mikrofonu. Ten słupek może składać się z dwóch lub więcej teleskopowych rur, które mieszczą się w sobie, umożliwiając szybką regulację wysokości. Mechanizm do regulacji wysokości nazywa się sprzęgłem.


Istnieje wiele wersji prostego statywu, takich jak "statyw biurkowy" (krótka wersja prostego statywu) i "statyw do mikrofonu o dużej wytrzymałości" (cięższa podstawa i większe rury) do obsługi ciężkich mikrofonów. Rury używane na prostym statywie zwykle mają błyszczące chromowane powłoki, aby zapobiec zarysowaniom, ale mogą być również wykończone na czarny mat, wtedy zazwyczaj jest to statyw malowany proszkowo. 

Statywy mikrofonowe - rodzaje i zastosowanie

Istnieje wiele różnych typów statywów do mikrofonów, które są dostosowane do różnych zastosowań.

Oto kilka z nich:

Statyw łamany


Statyw łamany z trójnożną podstawą to niezwykle wszechstronny i praktyczny wybór dla każdego, kto szuka niezawodnego i stabilnego statywu do mikrofonu. Jego unikalna konstrukcja łączy zalety statywu łamanego z solidnością i stabilnością trójnożnej podstawy.


Statyw łamany, znany również jako statyw boom, charakteryzuje się ruchomym ramieniem, które można łatwo dostosować do różnych kątów i wysokości. Dzięki temu, mikrofon można umieścić dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne, bez konieczności przesuwania całego statywu. To czyni go idealnym wyborem dla sytuacji, które wymagają dużej elastyczności, takich jak nagrania studyjne, transmisje na żywo czy koncerty.
Trójnożna podstawa, z trzema solidnymi nogami równomiernie rozłożonymi wokół centralnej osi, zapewnia niezrównaną stabilność. Nogi są zwykle wyposażone w antypoślizgowe nóżki, które zapewniają dodatkową stabilność na różnych powierzchniach.


Statyw łamany z trójnożną podstawą jest zazwyczaj wykonany z wytrzymałych materiałów, takich jak stal czy aluminium, co zapewnia jego długotrwałość i odporność na uszkodzenia. Łatwa regulacja wysokości i kąta, umożliwia szybkie i łatwe dostosowanie statywu do różnych sytuacji. Zazwyczaj używamy tego typu statyw mikrofonowy używany jest z mikrofonami dynamicznymi dla wokalisty badź do nagrywania instrumentów. 

Statyw mikrofonowy prosty


Statyw prosty z odlewaną podstawą to klasyczny wybór dla profesjonalistów i amatorów szukających niezawodnego, trwałego i łatwego w obsłudze statywu do mikrofonu. Jego prosta, ale solidna konstrukcja sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla wielu różnych zastosowań, od studia nagraniowego po scenę koncertową.


Statyw prosty charakteryzuje się pionową konstrukcją z regulowaną wysokością, co pozwala na łatwe dostosowanie pozycji mikrofonu do potrzeb użytkownika. Teleskopowe rury umożliwiają szybką i łatwą regulację wysokości, a blokada zapewnia bezpieczne i stabilne utrzymanie ustawionej pozycji.


Odlewana podstawa statywu to jedna z najważniejszych cech tego typu statywu. Okrągła podstawa jest zazwyczaj wykonana z ciężkiego metalu, takiego jak stal lub żeliwo, co zapewnia wyjątkową stabilność i trwałość. Ciężka podstawa zapewnia, że statyw pozostanie stabilny, nawet gdy na jego górze umieszczony jest ciężki mikrofon co daje nam wysoki komfort pracy.


Statywy proste z odlewaną podstawą są zazwyczaj wykończone na kolor czarny, co dodaje im profesjonalnego wyglądu. Są one łatwe w montażu i demontażu, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które często przemieszczają swoje sprzęty.


Dzięki swojej stabilności na ten rodzaj statywu umiesza się mikrofon pojemnościowy który również może być wykorzystywany do nagrywania wokalisty bądź instrumentu.W przemyśle muzycznym zazwyczaj tego typu statyw używa się w studiu bądź podczas nagrywania w warunkach domowych. 

Statyw biurkowy


Statywy biurkowe to kompaktowe i praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują stabilnego uchwytu dla mikrofonu w przestrzeni biurkowej. Są one idealne dla youtuberów, podcastów, streamerów gier i innych twórców treści, którzy nagrywają w domu lub w małych studiach.


Statywy biurkowe są lekkie i mobilne, co umożliwia łatwe przemieszczanie i dostosowywanie ich do różnych ustawień. Mimo swojej lekkości, są na tyle stabilne, aby bezpiecznie utrzymać mikrofony na miejscu podczas nagrywania.
Istnieją dwa główne typy statywów biurkowych: proste i łamane. Statywy proste są idealne do cięższych mikrofonów, dzięki swojej solidnej konstrukcji i stabilnej podstawie. Są one proste w obsłudze i łatwe do dostosowania, co czyni je idealnym wyborem dla profesjonalistów i amatorów.


Statywy łamane, z drugiej strony, są doskonałe do lżejszych mikrofonów. Ich ruchome ramię pozwala na łatwe dostosowanie kąta i pozycji mikrofonu, co jest szczególnie przydatne w dynamicznych ustawieniach, takich jak transmisje na żywo.


Statywy biurkowe stały się coraz bardziej popularne wraz z rosnącym zainteresowaniem tworzenia treści online. Są one nie tylko praktyczne, ale także dodają profesjonalnego wyglądu do każdego domowego studia lub biurka. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym twórcą treści, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, statyw biurkowy to niezbędny element Twojego zestawu sprzętowego.

Ramię mikrofonowe


Ramiona mikrofonowe to niezwykle elastyczne i wszechstronne statywy, które stały się nieodłącznym elementem wielu studiów nagraniowych, stacji radiowych i domowych zestawów do nagrywania. Są one szczególnie popularne wśród twórców podcastów, youtuberów i profesjonalistów przeprowadzających wywiady, dzięki swojej niezrównanej zdolności do precyzyjnego ustawienia mikrofonu.


Ramiona mikrofonowe, znane również jako statywy na ramieniu, składają się z długiego, ruchomego ramienia, które można łatwo dostosować do różnych kątów i wysokości. Pozwala to na precyzyjne ustawienie mikrofonu tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, bez konieczności przesuwania całego statywu. Dzięki temu, mikrofon można umieścić blisko źródła dźwięku, jednocześnie utrzymując go z dala od drogi.


Ramiona mikrofonowe są zazwyczaj montowane na biurku lub innym stałym punkcie za pomocą klamry lub innego mechanizmu mocującego. Niektóre modele mają wbudowane systemy zarządzania kablami, które pomagają utrzymać porządek i zapobiegają plątaniu się kabli.


Jednym z największych atutów ramion mikrofonowych jest ich zdolność do absorbowania wibracji. Wiele modeli ma wbudowane amortyzatory, które minimalizują przenoszenie niepożądanych dźwięków, takich jak uderzenia o biurko czy dźwięki klawiatury, do mikrofonu.


Podsumowując, ramiona mikrofonowe to doskonały wybór dla każdego, kto szuka elastycznego i precyzyjnego statywu do mikrofonu. Ich zdolność do precyzyjnego ustawienia mikrofonu, zarządzania kablami i absorbowania wibracji czyni je niezastąpionym narzędziem dla każdego twórcy treści audio.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

W poprzedniej części artykułu opisaliśmy rodzaje mikrofonów z ich głównym przeznaczeniem, więc jeśli masz już wybrany rodzaj statywu nadszedł czas aby powiedzieć kilka słów o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego rodzaju. 


Jest kilka rzeczy które musimy wziąć pod uwagę niezależnie od rodzaju jaki potrzebujemy.


Po pierwsze wykonanie musi być wysokiej jakości a konstrukcja wystarczająco wytrzymała. Jeśli widzisz że cena statywu jest bardzo niska , to spodziewaj się że jakość będzie bardzo niska i odradzamy tego typu zakup. Często bywa że taki produkt nie ma nawet w komplecie przejściówki na gwint, co czasem potrafi nas zablokować z montażem mikrofonu do czasu zakupu adaptera. 


Waga - konstrukcja nie może być na tyle lekka aby przeważył ją mikrofon. Ważne jest, aby określić do czego będziemy używać mikrofonu. Jeśli należymy do grupy profesjonalistów i potrzebujemy aby transportowanie było łatwe ale wiązało się to również z wytrzymałością statywu ,nie możemy liczyć że produkt z najniższej półki nam to zapewni. 


Akcesoria


Jeśli producent dba o szczegóły to zapewnia również wiele akcesoriów które ułatwiają nam codzienne użytkowanie. Takimi smaczkami mogą być uchwyty na kabel wzdłuż statywu, aby nadmiar kabla nie sprawiał kłopotu podczas pracy. Bardzo ważnym aspektem są również gumki które utrzymują statyw mikrofonowy stabilnie na podłożu. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego statywu do mikrofonu jest kluczowy dla każdego, kto chce uzyskać optymalną jakość dźwięku i komfort pracy. Istnieje wiele typów statywów, w tym statywy proste, łamane, biurkowe i ramiona mikrofonowe, każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zastosowania.


Przy wyborze statywu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, wykonanie musi być wysokiej jakości, a konstrukcja wystarczająco wytrzymała. Po drugie, statyw musi być na tyle ciężki, aby nie przeważył go mikrofon. Po trzecie, warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty na kabel czy gumki stabilizujące.


Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym twórcą treści, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, odpowiedni statyw do mikrofonu to niezbędny element Twojego zestawu sprzętowego. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego statywu to inwestycja, która przekłada się na jakość Twojej pracy.

Nie musisz dalej szukać statywu pod klawisze. Sprawdź markę SSQ.