Kabel do gitary elektrycznej - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kabel do gitary elektrycznej - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czy wiesz, że pierwsze kable instrumentalne powstały prawdopodobnie na początku lat 20. XX wieku, gdy gitarzyści zaczęli korzystać z elektrycznych wzmacniaczy, aby zwiększyć głośność swoich instrumentów? Przez lata, technologia produkcji kabli znacznie ewoluowała, a producenci zaczęli eksperymentować z różnymi materiałami i konstrukcjami, aby uzyskać lepszą jakość dźwięku.

Jednym z najciekawszych zastosowań kabli gitarowych, poza przesyłaniem sygnału dźwiękowego, jest ich wykorzystanie w procesie twórczym. Na przykład, niektórzy gitarzyści używają starych, zużytych kabli, które naturalnie dodają lekkiego szumu lub "brudu" do dźwięku, tworząc unikalną atmosferę w swojej muzyce.

Ciekawostką może być również fakt, że pierwszy kabel gitarowy prawdopodobnie nie był specjalnie zaprojektowany do tego celu. W tamtych czasach, gitarzyści często musieli adaptować istniejące kable telefoniczne lub radiowe do swoich potrzeb. Dopiero z czasem, w miarę rozwoju technologii i wzrostu popularności gitar elektrycznych, producenci zaczęli tworzyć kable specjalnie przeznaczone do przesyłania sygnału gitarowego.

Pamiętajcie jednak, że jak wszystko w świecie muzyki, wybór odpowiedniego typ kabla to kwestia osobistych preferencji i stylu gry. Co działa dla jednego gitarzysty, może nie działać dla innego. Dlatego warto eksperymentować z różnymi kablami, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do Twojego stylu gry i preferowanego brzmienia.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kable instrumentalne. Bez względu na to, czy jesteś początkującym gitarzystą, czy doświadczonym muzykiem, mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci dokonać świadomego wyboru i zapewnią Ci wiele godzin satysfakcjonującej gry na gitarze. Zapraszamy do lektury!

Nazewnictwo

Kiedy zaczynamy przygodę z grą na gitarze elektrycznej, możemy natknąć się na wiele terminów technicznych, które na początku mogą wydawać się skomplikowane. Jednym z nich jest nazwa kabla, który służy do podłączenia gitary do wzmacniacza. Chociaż potocznie nazywany jest "kablem gitarowym" lub "kablem jack", jego formalna nazwa brzmi nieco inaczej.

Kabel gitarowy jest fachowo określany jako "TS na TS" lub "jack mono 6,3mm - jack mono 6,3mm". Nazwa "TS na TS" pochodzi od skrótu "Tip Sleeve", który opisuje konstrukcję samego wtyku jack. Wtyk jack mono 6,3mm składa się z dwóch części - "tip" (końcówka), która przesyła sygnał dźwięku, i "sleeve" (tulejka), która służy jako uziemienie.

"Jack mono 6,3mm - jack mono 6,3mm" to po prostu bardziej szczegółowy opis, który wskazuje, że oba końce kabla są wyposażone w wtyki jack mono o średnicy 6,3mm. W skrócie, obie nazwy opisują ten sam rodzaj kabla, ale używają różnych terminów technicznych.

Warto znać te terminy, gdyż mogą one przydać się, na przykład, podczas zakupu nowego kabla gitarowego. W sklepach muzycznych i na stronach internetowych różne kable są często opisywane przy użyciu tych terminów technicznych, więc zrozumienie ich znaczenia może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Długość kabla gitarowego

Długość kabla gitarowego może wpływać na ton gitarowy. Dłuższe kable mogą powodować straty wysokiej częstotliwości, co prowadzi do tłumienia niektórych tonów. Niektórzy gitarzyści wykorzystują ten efekt celowo, aby uzyskać unikalne brzmienie. Jednak, warto pamiętać, że wybór długości kabla zależy również od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli na przykład występujemy na scenie i potrzebujemy swobody poruszania, długi kabel będzie niezbędny.
W warunkach domowych zaleca się stosowanie krótszych kabli audio. Dzięki temu możemy utrzymać porządek i zapewnić sobie wygodę użytkowania na co dzień.

Typ kabla gitarowego

Typ kabla może wpływać na dźwięk w różny sposób. Kable gitarowe które posiadają w środku przewód ze srebra są znane z tego, że przekazują sygnał z większą jasnością i precyzją, podczas gdy kable miedziane mają tendencję do "ocieplania" dźwięku, dodając mu głębi. Wybór odpowiedniego rodzaju kabla to kwestia osobistych preferencji oraz charakterystyki brzmienia, które chcemy uzyskać.
Dodatkowo kable gitarowe moga występować z końcówkami prostymi albo zagiętymi.
W zależności od typu gitary jaka posiadamy oraz wzmacniacza warto wybrać odpowiedni typ kabla. 

Dlaczego to jest tak ważne? 

Zagięty Jack pozwala nam wygodniej użytkować gitarę która ma wejście instrumentalne na z boku korpusu. 
Jeżeli twoj gitara posiada wejście na froncie kurpusu dużo lepszy rozwiązaniem będzie zastosowanie kabla który jest wyposażony w jacka prostego. 


kabel do gitary

Ekranowanie i izolacja kabla

Dobrze zabezpieczony kabel jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą wpływać na jakość przekazywanego dźwięku. Ekranowanie kabla pomaga uniknąć tych zakłóceń, poprawiając tym samym jakość dźwięku.Warto zwrócić uwagę również na gęstość oplotu w kablu instrumentalnym. Lepsze jakościowo kable odznaczają się minimalną gęstością oplotu na poziomie 90%. 

Kabel i jego grubość to bardzo istotna sprawa. Nie może być za cienki, gdyż wtedy będzie podatny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne jak nadepnięcie , naciśnięcie, nacięcie itp. Z drugiej strony nie może być za gruby, aby zachować giętkość którą docenimy podczas codziennego użytkowania. Najlepiej jeśli kabel jest zabezpieczony podwójną izolacją. Grubość która jest kompromisem pomiędzy wygodą użytkowania oraz trwałością kabla uznaje się grubość 6mm. 

Inne zastosowania kabli gitarowych

Kabel Jack 6.3mm - Jack 6.3mm, zwany również kablem gitarowym, ma wiele zastosowań poza podłączaniem gitary do wzmacniacza. Jest to uniwersalny kabel, który przesyła sygnał audio analogowego, a więc znajduje szerokie zastosowanie w różnych urządzeniach audio. Oto kilka przykładów:

Podłączanie instrumentów muzycznych: Kabel ten może być używany do podłączania różnych instrumentów muzycznych, takich jak basy, keyboardy czy perkusje elektroniczne do wzmacniaczy lub interfejsów audio.

Połączenia w studiu nagraniowym: Kable Jack 6.3mm - Jack 6.3mm są często wykorzystywane w studiach nagraniowych do podłączania różnego sprzętu audio, takiego jak mikrofony, monitory studyjne, procesory, efekty gitarowe i wiele innych.

Podłączanie sprzętu DJ-skiego: DJ-e również często korzystają z tego rodzaju kabli do podłączania swojego sprzętu, takiego jak mikserów, kontrolerów DJ, gramofonów czy odtwarzaczy CD.

Połączenia Hi-Fi: W domowych systemach Hi-Fi kabel ten może służyć do podłączania różnych komponentów, takich jak wzmacniacze, odtwarzacze CD, gramofony czy tunery radiowe.

Pamiętaj jednak, że jakość kabla może wpływać na jakość przesyłanego sygnału. Dlatego zawsze warto inwestować w dobrej jakości kable, zwłaszcza jeśli planujesz używać ich do zastosowań, które wymagają wysokiej jakości dźwięku lub obrazu.


Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego kabla do gitary to proces, który powinien uwzględniać nie tylko techniczne aspekty, ale także nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie różnic między różnymi rodzajami kabli, ich długości, ekranowania i izolacji.

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań idealnego kabla do gitary, skontaktuj się z nami bądź sprawdź ofertę Polskich kabli gitarowych SSQ. Oferujemy szeroki wybór kabli do gitary elektrycznej, dostępnych w różnych długościach i z różnymi rodzajami jacków. Kable marki SSQ produkowane są w Polsce i posiadają dożywotnią gwarancję, więc masz pewność, że jest to produkt najwyższej jakości w umiarkowanej cenie.

Pamiętaj, że dobór odpowiedniego kabla do gitary to kwestia równie ważna, jak wybór samego instrumentu. Dobry kabel to inwestycja, która przekłada się na satysfakcję z grania i jakość Twojej muzyki. Zatem, wybieraj mądrze i ciesz się wspaniałym brzmieniem swojej gitary!

Sprawdź polskie kable instrumantalne firmy SSQ